IZHMOTO.PL - Forum użytkowników i sympatyków motocykli IŻ
IZHMOTO.PL Strona Główna
Pomoc Statystyki Szukaj Użytkownicy Grupy Galeria Rejestracja Profil Sprawdź Wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wskaźnik poziomu paliwa
Autor Wiadomość


Posty: 0
Wysłany: Sob 30 Cze, 2007   

Zatem czekam na dokładny opis oczekiwań... Jakie warunki mają spełniać w/wym. elementy? Ja iża nie mam, dlatego trudno określić mi co jest nie tak i jak powinno być, aby było dobrze :wink:
 
 
Archi88


Motocykl: Iż-56
Posty: 1347
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: Nie 06 Mar, 2011   

Najprostszym sposobem na zmierzenie poziomu paliwa jest użycie linijki :grin: , tylko najpierw trzeba znaleźć zależność objętości od wysokości.

Tak właśnie zrobiłem i okazało się, że zależność jest liniowa dla baku iża 56. Najlepszym miernikiem jest metalowa linijka.

U mnie wygląda to tak:


Na wykresie jest podana wysokość odczytana na linijce. W rzeczywistości jest mniejsza o 2mm.
_________________
IŻ-56 '62, Suzuki GSX400E '83
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3301
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

Liniowa zależność objętości od wysokości może dotyczyć JEDYNIE zbiornika o stałym przekroju w płaszczyźnie poziomej - walca, prostopadłościanu, graniastosłupa itd.

Zbiornik Iża taki nie jest, więc coś tu mocno nie gra. Wraz ze wzrostem wysokości pole przeroju poprzecznego zmniejsza się, co oznacza, że każdy kolejny litr paliwa powinien mieć coraz większą "wysokość" na linijce. Kształt wykresu będzie nie liniowy, ale lekko paraboidalny.

Metoda dobra, ale pomiary skopane. Wyjdź i wejdź jeszcze raz. :)
 
 
Archi88


Motocykl: Iż-56
Posty: 1347
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

Zgodzę się, że idealnie liniowa nie będzie, ale prawie czemu nie :wink:

W baku jest wybranie na ramę, które "zabiera" objętość w miarę proporcjonalnie do kształtu zbiornika.

Przed pomiarami sądziłem tak samo jak Mcfrag, że w miarę dolewania kolejnych litrów przyrost wysokości będzie co raz szybszy.

Pierwsze wlewane litry miały różnice wysokości 1,3mm, potem 1,2-1,1mm, więc jest nawet wręcz odwrotnie.

Nie chodziło mi o jakieś laboratoryjne pomiary, aby móc w przyszłości stwierdzić, że w baku mam np. 4,65l, ale żeby wiedzieć czy jest 3,5l czy 5l :wink:
_________________
IŻ-56 '62, Suzuki GSX400E '83
 
 
mcfrag
Fundator


Motocykl: Iż-49
Posty: 3301
Skąd: Brzeg Dolny
Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

Eee, ocenić ile ma się paliwa w zbiorniku umie każdy, kto motocyklem jeździ. :)

A skoro wyskoczyłeś tu z poważnymi wykresami, musiałem sprecyzować. Zresztą tu nie chodzi o laboratorium. Bez kombinowania widać, że różnice "jednego litra paliwa" na różnych wysokościach zbiornika będą znaczne - szacuję że nawet dwukrotnie, a to już nie jest błąd pomiaru.

Co ciekawe - najmniejsza "wysokość litra paliwa" będzie nie na samym spodzie, a gdzieś w okolicach 3-5l - przynajmniej "na oko".

[edit] teraz doczytałem - faktycznie tunel belki ramy może tu mocno namieszać. Nie wziąlem tego pod uwagę. W takim razie zbiorniki 49 i 56 będą się jeszcze bardziej różnić wskazaniami, niż wynikałoby to tylko z faktu istnienia narzędziówki w baku 49. Tunele w obu zbiornikach mają inne wymiary.
 
 
luKi_2


Motocykl: Iż-49
Posty: 300
Skąd: Koniecpol
Wysłany: Pon 07 Mar, 2011   

Tylno nie zapomnicie ze podręcznych narzędzi dorzucić poziomicy, co by iża wypoziomować.
_________________
Iż 49, 2xSimson SR2, Jawka 50, AWO Turist w trakcie remontu, SHL- M11 LUX - do sprzedania.
Łukasz
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [350] Korek wlewu paliwa
Weryfikacja
Łukasz Ogólne 9 Sob 28 Mar, 2020
Łukasz


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandblue created by spleen modified v0.2 by warna